Ei bine azi ma enerveaza... guvernul. Nu ca a fost vre-un moment in care am fost multumita de el insa comportamentul actual ma scoate din sarite.
Cand votezi pe cineva te gandesti ca o faci pentru ca el va stii ce e bine pentru "popor" si va lua niste masuri in baza asta.
Ce a facut acest guvern in majoritate?
Au murit doua persoane in spitale? Hai sa facem ceva cu spitalele!
S-a intamplat nustiu ce nu stiuunde? Hai sa dam o lege care sa faca in asa fel incat sa nu se mai intample niciodata!
Mai toate masurile lor au aparut in urma unor situatii foarte grave care si au primit atentie media. Ceea ce este si mai rau pe langa acest aspect este faptul ca in loc sa sa faca macar si atat bine, ei pe langa faptul ca dau cu batul in balta grav prima oara (si o fac in asa fel incat sa se prinda toata lumea), revin asupra deciziilor sii le anuleaza sau le modifica. Nu spun ca e un lucru rau ca macar isi corecteaza greselile insa poate intr-un viitor plin de ponei roz si curcubee n-o sa mai faca greseli.
Alt aspect care mi se pare absolut stupid este ca aceste solutii la deficientee legii le stie orice om de pe strada. Exemplu: La televiziunea x politicianul y venea sa ne explice noua cum sa sta cu legea aia care spune ca n-ai voie sa ti cumulezi salariu si pensia. Dupa ce moderatorul ii explica ca unii oameni de care chiar avem nevoie isi cumuleaza aceste doua venituri doar ca sa poata trai si donmu' politician recucoaste acest lucru si admite public ca nu in acele categorii este nevoie de aceasta masura trebuie sa apara un gigel la telefon sa sugereze un cuantum pana la care cele doua sa pot fi cumulata ca sa se prinda si nenea Y ca se poate si asa.
Peste cateva luni bune apare si modificarea. Ce s-ar face acesti nenea daca n-ar fi din cand un cand un cetatean de rand sa le bage mintile in cap?
Not what I usually rant about dar hey...
Monday, March 30, 2009
Azi ma enerveaza
Sunday, July 6, 2008
Arome si iaurturi
Nu stiu daca ati observat inca in 90% din reclamele la iaurturi(eventual si alte produse comestibile) apar sintagme de genul "combinatii neasteptate de fructe (and/or alte chestii)" sau "senzatii noi" sau "orice altceva care face iaurtul(sau ce o fi) sa para nou si original" . Nu asta ar fi marea problema. Insa tu ramai asa in aer asteptand aceste combinatii neastepte si te izbesc in fata cuvintele "mar si scortisoara" sau "capsuni", extrem de original ce pot sa spun. cine s-o mai fi gandit sa amestece marul cu scortisoara sau sa faca iaurt cu capsuni. Asa ca nenea de la biroul creativ think of something smarter on your next comercial !
Friday, May 23, 2008
Azi ma enerveaza... emo
Da, da, da azi ma enerveaza EMO! Nu neaparat oamenii emo, ma enerveaza ca peste tot numai despre emo se vorbeste. M-am saturat sa vad emo, emo, emo pe toate gardurile. Fetita de 12 ani s-a sinucis pentru ca era emo. VAI VAI VAI n-a batut-o nime' cand era mica si ea s-a aruncat de pe bloc ! Hai sa fim seriosi okay? Poate s-a aruncat de pe bloc exact pentru ca a batut-o careva cand era mica, sau poate a violat-o vreunu, ca sa te arunci de pe bloc ai nevoie de altceva in afara de o pasiune pentru Tokyo Bordel (care btw au o melodie intitulata "DON'T JUMP"). Tartacutza ta de mic emoid trebuie sa fie deja putin fututa ca te arunci de pe bloc. Nu-i suficient sa auzi despre asta ca sa o si faci, we're talking mental issues here. Cand Geta se arunca de pe bloc nu se arunca si zice ma omor pentru ca sunt emo, nu ea zice ca se omoara pentru ca nime n-o intelege sau dumnezeu mai stie ce(deci in mintile lor mici si simpatice de sinucigasi au si un motiv, fie el intemeiat sau nu).
So people seriously get over it !
Sunday, May 18, 2008
Azi ma enerveaza
Azi ma enerveaza oamenii care intarzie. Evident sunt tone de feluri de oameni care intarzie, insa azi ma voi referi numai la 2 categorii de persoane intarziate.
Prima categorie: cei care intarzie si nu anunta. Evident pentru unii aceasta este una din cele mai frustrante categorii de persoane, pentru ca intr-un final tot tu ajungi sa te enervezi si sa-i suni, sa faci smoke signals sau sa-i trimiti o telegrama. Si atunci iti va raspunde cu inocenta si iti spune ca: off o sa intarzie inca 5 minute si intr-un final dupa exasperare si enervare ajunge si isi cere scuze.
A doua categorie o reprezinta oamenii care anunta ca vor intarzia "5 minute" dupa ce tu i-ai asteptat deja minim 15. Evident te uiti la ceas vezi cand ai primit apelul si estimezi timpul sosirii. Oricum minutele trec greu tu te uiti la ceas si iti spui inca X minute si ajunge. Marea frustrare inca nu inceput, se declanseaza atunci cand vezi ca cele 5 minute s-au sfarsit si el/ea nu ajunge. Imi mai da inca 5 minute, tot nu ajunge... deja te dai cu capul de pereti incepi sa te plimbi stanga dreapta, te gandesti daca sa-l suni sau nu... te hotarasti sa nu pentru ca deh tocmai ai vb cu el si o sa-l stresezi. Si stai si astepti si astepti si astepti... Si dupa vreo 20 de minute ajunge. ce mama dracu sa mai zici.
Eh poate frustrarile si enervarile mele sunt un pic exagerate pentru ca tind sa ajung cu vreo 20 de minute mai devreme de ora intalnirii.
Sunday, December 16, 2007
Azi ma enerveaza
In urma recentelor mele calatorii cu metroul am ajuns la 2 concluzii...
1) Mainile mele au devenit ultimul tip de suport pentru sani si mie nu mi-a spus nime'
2) Media de varsta a persoanelor care isi sprijina "nurii" de mainile mele a scazut cu cel putin 10 ani.
Friday, October 12, 2007
Azi ma enerveaza
Azi ma enerveaza 2 categorii de persoane: oamenii care nu ma saluta desi ma cunosc si eu ii salut si cei care ma saluta prin clipit zambit etc.
Prima categorie nu ma deranjeaza chiar atat de mult pentru ca dupa ce vezi ca omu' nu te saluta renunti si tu la a-l saluta, end of story.
A doua categorie in schimb ma scoate din sarite. Ii vad asta fac cine stie ce semn discret (am enumerat o parte mai sus) , iar tu ramai asa un pic socat pentru ca nu stii daca omu' ala te saluta sau are spasme. Serios si cat de aiurea sa te simti cand zi de zi tu te chinui sa zici "Buna" si ala clipeste la tine. Ajungi sa crezi ca vorbesti singura serios. E naspa!
Concluzie: Daca va deranjati sa salutati prin dumnezeu stie ce gesturi puteti sa va deranjati sa si vocalizati salutul!
Friday, July 27, 2007
Azi ma enerveaza
Azi ma enerveaza babele, nu toate babele in general. Azi ma enerveaza una anume care locuieste la etajul 1 al blocului meu. Stateam si eu ca omul in fata intrarii in bloc pe scari si fumam linistita o tigara. Brusc ma trezesc cu o avalansa de firimituri si bucatele de salam de sibiu care ajung la mine in cap. Ma ridic ma uit sus la baba de la 1 care isi scutura de zor fata de masa. Imi scot o bucata de salam de sibiu din par si incep s-o flutur catre ea in semn de prostest. Dupa cum spuneam sta la etajul 1 deci era imposibil sa nu ma vada. Discutia ce a urmat nu merita relatata, insa banuiti voi cum s-a desfasurat.
Ceea ce nu inteleg eu nu mai este de mult de ce insista aceasta tanti sa-si scuture fata de masa pe geam cand exista si cos de gunoi, ci de ce nu executa aceasta operatiune pe balconul care da in gradina blocului unde nu sta nimeni si nu pe cel de la intrarea in scara, sau de ce naiba nu se uita in jos inainte sa scuture afurisita de fata de masa. Oricat de oarba ar fi sunt vreo 4m maxim si nu are cum sa nu vada ca este ceva acolo chiar si o masa mare care nu era acolo inainte (desi cred ca poate deslusi ca este vorba de un om).
Iar am fost cu metroul, iar si-a sprijinit o tanti tatele pe mana mea.
Atat pentru azi.
Wednesday, July 4, 2007
Azi ma enerveaza
Azi ma enerveaza oamenii care nu imi cunosc orele de somn si ma deranjeaza cu telefoane sau vizite exact cand eu dorm mai bine. Cand simte omu plapuma mai pufoasa si visul mai dulce se aude un tarait enervant. Prima repriza o ignori si speri sa dispara, dar nu dispare. Si suna si suna si suna. Pana te ridici din pat sa raspunzi fie la usa fie la telefon ala deja are nervii de pe lume. Raspunzi si semnele ca tocmai te-a trezit din somn sunt evidente si totusi urmeaza intrebarea "Dormeai?". Tu politicos raspunzi ca da, dar nu e nimic ca oricum vroiai sa te trezesti (PE DRACU!) . Ce urmeaza nu este neaparat important.
Ceea ce este curios este faptul ca mereu te deranjeaza aceasi oameni la aceasi ore. Astia sunt masochisti, le place sa stie ca ii urasti intr-o mica particica a creierasului tau inca adormit.
Eu nu sunt genul care sa nu raspunda la telefon pentru ca :
1. Urasc cand nu mi raspunde lumea la telefon (desi eu nu-i sunt cand dorm).
2. Daca nu le raspund va trebui sa-i sun eu si sa dau bani ca sa aud ceea ce vroiau ei sa ma roage.
Friday, June 8, 2007
Azi iar ma enerveaza
Azi ma enerveaza oamenii care se iau de cainele meu. M-am saturat sa aud oameni trecand pe langa mine cand imi plimb "creatura" pe strada si sa mormaie ca ar trebui sa aiba botnita in timp ce eventual trec pe celalat trotuar. Puteti sa mergeti cu totii la dracu si voi si botnita fictiva. Mai bine va puneti voi una ca ar fi mult mai utila. Atat timp cat nu sunt obligata prin lege sa-i pun cainelui o botnita nu o voi face. Clar?
M-am saturat sa ma cert cu babute despre locatia in care cainele meu urineaza, e caine face pipi unde vrea.
Thursday, May 3, 2007
Azi ma enerveaza
De obicei ma enerveaza multe chestii. Azi, insa, ceva m-a scos de-a dreptul din sarite. Mergeam eu frumos cu metroul (vechi bineinteles ca alea noi inca nu circula pe la noi) si ma tineam de bara aia de la mijlocul vagonului. Asta fac mereu pentru ca nu sunt nevoita sa stau pe scaun si sa miros subratul altora sau sa se holbeze altii la sanii mei . Si stateau eu acolo frumos cu muzica mea si vine o tanti in varsta si nu stiu cum se aseaza, dar ia bara aia in brate si-si propteste sanii fix peste mana mea aproape ca luase bara in brate. Eu, deh, mut mana discret si nu stiu cum face femeia ca iar isi propteste sanii peste mana mea. Dumnezeule! Asta chiar ma enerveaza ... asta si mosii libidinosi
